31. Ankara Film Festivali 3 Eylül’de kapılarını açacak

Salgın nedeniyle ertelenen 31. Ankara Film Festivali, 3-11 Eylül tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

0
20

Salgın nedeniyle ertelenen 31. Ankara Film Festivali, 3-11 Eylül tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde, 13 ülkeden toplam 56 film gösterilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen festivalin 3 Eylül’de CER Modern’de gerçekleşecek açılış töreninde Şerif Sezer, Tamer Levent ve Başka Sinema’ya onur ödülleri verilecek.

Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl; Cihan Sağlam’ın “Uzun Zaman Önce”, Erkan Yazıcı’nın “Uzak Ülke”, Eylem Kaftan’ın “Kovan”, Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı”, Leyla Yılmaz’ın “Bilmemek”, Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in “Omar ve Biz”, Mehmet Emin Yıldırım’ın “Şair”, Onur Ünlü’nün “Topal Şükran’ın Maceraları” ile Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü vs.” adlı filmleri yarışacak.

Başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yapacağı festivalde jüri, kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş, oyuncu Tuğçe Altuğ ve sinema yazarı Uğur Vardan’dan oluşuyor. Jüri, 12 kategoride ödül dağıtacak ve en iyi filme 50 bin lira para ödülü verilecek.

Festivalin Dünya Sineması bölümünün “Anısına” seçkisinde ise, doğumunun 100. yılında İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin “Aylaklar” ve Fransız yönetmen Éric Rohmer’in “Claire’in Dizi” adlı filmleri gösterilecek.