Apple yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu

Suudi petrol şirketi Aramco’nun 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmesinin ardından dünyanın en değerli şirketi unvanını kaybeden Apple, liderliği geri aldı.

0
4

Suudi petrol şirketi Aramco’nun 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmesinin ardından dünyanın en değerli şirketi unvanını kaybeden Apple, liderliği geri aldı.

Aralık 2019’da Suudi petrol devi Aramco’nun 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmesinin ardından dünyanın en değerli şirketi unvanını kaybeden Apple, unvanını geri aldı.

İkinci çeyrek finansal sonuçları beklentilerden daha iyi gelen ve dün borsada hisseleri yüzde 10 değer kazanan Apple, 1 trilyon 817 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak Aramco’yu geçti.

Aramco’nun piyasa değeri, 1 trilyon 760 milyar dolarda kaldı. Aramco, Aralık
2019’0da halka arz edildiğinde de piyasa değeri benzer bir seviyedeydi.

ARAMCO’NUN GELİRİ 30 MİLYAR DOLARDA KALMIŞTI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, halka arzdan önce 2 trilyon dolarlık piyasa değeri ve 100 milyar dolarlık gelir beklentisine sahipti ancak gelir 30 milyar dolarda kalmıştı.

Mart ayında Aramco’nun piyasa değeri, Apple’ın 500 milyar dolar önündeydi ancak Covid-19 salgınının küresel petrol talebine darbe vurmasıyla Aramco değer kaybetti. Aramco’nun halka arzdaki ilk değeri 1,7 trilyon dolar olmuştu. O dönemde Apple’ın piyasa değeri ise 1,1 trilyon dolardı.

APPLE’IN DEĞERİ % 45 ARTTI

Pandemi’nin küresel petrol talebini azaltması ve petrol fiyatlarının dibe vurmasıyla, Aramco’nun 2019’un ikinci çeyreğinde 76 milyar dolar olan geliri, bu yıl aynı dönemde 37 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde Apple ise 59,7 milyar dolarlık satış gelirine ulaştı.

Aralık 2019 sonundan bu yana Aramco’nun piyasa değeri yüzde 6,7 azaldı. Apple ise dijital hizmet gelirlerini artırarak bilançosunu güçlendirdi ve 2020’de piyasa değerini yüzde 45 artırdı. Hisse değeri artışında, ABD Merkez Bankası’nın (FED) borsaları desteklemesi de etkili oldu.