Bayram tatili turistik tesisleri dolduramadı

Bayram tatili açılış yapan turistik tesislerde doluluk oranlarını %50 ile %70 arasına çıkardı. Ancak açılan tesis sayısı oldukça az.

0
5

Bayram tatili açılış yapan turistik tesislerde doluluk oranlarını %50 ile %70 arasına çıkardı. Ancak açılan tesis sayısı oldukça az.

Kurban Bayramı dolayısıyla tatile giden yerli turistlerin etkisiyle 2020 sezonunda açılışını yapmış turistik tesislerin doluluk oranları %50 ila %70 bandına ulaştı. Bayram tatili öncesinde %35 civarında seyreden doluluk oranları sezonla ilgili karamsar tabloyu pekiştiriyordu. Yine de 5 günlük tatilin pozitif etkisi beklentileri karşılamaktan uzak.

Tesisler Ukraynalı turistler, az sayıda İngiliz turist ve Almanya’dan gurbetçi misafirler sayesinde doluluk oranlarını biraz arttırdı. Ancak bu geçici artış 2020 sezonundan beklentileri karşılamaktan uzak kalıyor. Çünkü doluluk oranından bahsettiğimiz tesisler sadece açılış yapmış olan tesisler.

Bazı otellerde Covid-19 Sertifikası’nın gerekleri doğrultusunda, tesisin kapasitesine ve mimari tasarımına göre; doluluk oranı belli bir düzeye ulaştığında misafir kabul etmeyi durduruyor.

HER 6 TESİSTEN ANCAK BİRİ AÇILDI

Turistik tesislerin yaklaşık her 6 tanesinden beşi 2020 sezonunda açılmadı. Açılan tesisler ise Covid-19 Sertifikası aldılar ve otel alışkanlıklarını baştan aşağıya değiştiren çok sayıda hijyen önlemi aldılar.

Akdeniz sahil kuşağında yaygın olan Her Şey Dahil uygulamasının kuralları ve konsepti de Covid-19 tedbirleri paralelinde biraz değiştirildi. Misafirlerin alışkın olduğu açık büfeler halen var ancak misafirler yiyeceklerini kendileri alamıyorlar; açık büfeyi otel çalışanlarının yardımıyla kullanabiliyorlar. Bazı otellerde ise açık büfeler cam bölmelerin arkasına alındı.

Bunun gibi çok sayıda ilave tedbirle misafirlerine güven vermeye çalışan tesislerin çoğu, 2020 sezonunda turizm sürecinin devamını sağlamak adına çalışmaya devam ediyor.