Coca-Cola reklamlarına 30 günlük ara verdi!..

0
6

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Coca-Cola tüm sosyal medya platformlarındaki reklamlarını, en az 30 gün boyunca durduracağını açıkladı.

Karar en az 10 büyük şirketin, ABD Başkanı Donald Trump’ın “nefret söylemi” içeren paylaşımını silmeyen Facebook’u boykot etmesinin ardından geldi. Independent Türkçe’nin haberine göre, Facebook’a karşı boykota resmen katılmadıklarını söyleyen Coca-Cola CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı James Quincey, “Irkçılığa bu dünyada yer yok. Irkçılığa sosyal medyada da yer yok. Reklam politikamızı yeniden gözden geçirip bir revizyona ihtiyacı olup olmadığına bakacağı. Sosyal medya ortaklarımızdan geniş çapta hesap verilebilirlik ve şeffaflık bekliyoruz” dedi.

Coca-Cola’nın açıklamasının ardından ünlü giyim markaları Levi’s ve Dockers da en azından tüm temmuz boyu Facebook ve Instagram’a reklam vermeyeceklerini açıkladı: Facebook’un yanlış bilgilendirme ve nefret söylemini durdurmak için aksiyona geçmesi gerekiyor. Bu, bizim değerlerimize yönelik kabul edilemez bir aşağılama. #stophateforprofit (Kâr için nefrete son ver) kampanyasına katılıyor ve Facebook’daki tüm reklamlarımızı durduruyoruz.

Uluslararası multimedya şirketi Verizon, spor giyim markaları Patagonia ve The North Face; Dove, Ben & Jerry’s ve Hellmann’s gibi markaların sahibi Unilever de daha önce boykota katıldığını açıklayan firmalar arasında.