Elektronik Ürün Senedi Piyasası ELÜS bir yılda 8,7 milyar ciroya ulaştı

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Elektronik Ürün Senedi Piyasası birinci yılında 8,7 milyar lira işlem hacmine ulaştı.

0
7

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Elektronik Ürün Senedi Piyasası birinci yılında 8,7 milyar lira işlem hacmine ulaştı.

Tarım ürünleri üretenlerle bu ürünleri girdi olarak satın alanları merkezi bir platformda buluşturan Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasası, 26 Temmuz 2020 itibarıyla birinci yılını doldurdu. Bir yıllık dönemde Piyasa’nın işlem hacmi yüzde 90 artışla 8,7 milyar liraya ulaştı. Bu yılın ilk 7 ayındaki cirosu ise yüzde 65 oranında artarak 5,6 milyar lira oldu.

TÜRİB’in faaliyete geçmesi sayesinde lisanslı depolarda yüksek kalitedeki şartlar altında saklanan tarım ürünleri depodan çıkmadan hızlı ve güvenli şekilde alınıp satılabiliyor.

TÜRİB ELİS Piyasası’na bir yıllık faaliyet süresi içinde 70 binin üzerinde yatırımcı kayıt yaptırdı. İşlem adedi 145 bin 335 oldu ve 6,3 milyar kg ürün el değiştirdi. Toplam ciro ise 8,7 milyar lira oldu.

FAALİYETTEKİ DEPOLARIN KAPASİTESİ 6 MİLYON TON

ELÜS Piyasası’nın ilk yılında, henüz inşa süreci devam edenlerle birlikte kuruluş izni almış lisanslı depo işletmesi kapasitesi, 16 milyon 999 bin 742 tona çıktı. Hali hazırda çalışmaya başlamış depoların toplam kapasitesi ise 5 milyon 948 bin 922 tona ulaştı.