FED Başkanı: Birçok kırmızı çizgiyi geçtik

0
2

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Corona virüs (COVID-19) salgınında ikinci dalga riski olduğunu belirterek, önlem almaya devam edeceklerini söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell, telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda, Fed’in finansal sistemin genel istikrarını idare ettiğini belirtti. Daha önce benzeri görülmemiş bir acil durum yaşandığına işaret eden Powell, Fed’in araçlarını sonuna kadar kullanması gerektiğini gördüklerini dile getirdi. Powell, “Daha önce geçilmemiş birçok kırmızı çizgiyi geçtik” değerlendirmesinde bulundu.

COVID-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı Fed’in attığı adımları hatırlatan Powell, halihazırda yaşanan küresel krizin finansal sistemin zayıflığından kaynaklanmadığını, bunun reel ekonomide yaşanan bir sorun olduğunu aktardı. Powell, negatif faiz oranına ilişkin bir soru üzerine, federal fon oranını düşürdüklerini ve politika faiz oranını uzun süre sıfır seviyesinde tutmaya söz verdiklerini ifade etti. Parasal genişlemeye gittiklerini anlatan Powell, “Bazı bankalar negatif oranlar kullanmaya karar verdiler. Bunun ABD’de uygun bir araç olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.
Ekonominin tamamen toparlanmasının, insanların kendini güvende hissetmelerine bağlı olduğunu aktaran Powell, salgında ikinci dalganın bilanço ve enflasyon açısından zayıf bir toparlanmaya neden olabileceğini dile getirdi.