Google Çalışanı Yapay Zekanın Canlandığını Söyledi!

0
3

ABD merkezli yazılım ve teknoloji şirketi Google, kıdemli yazılım mühendisi Blake Lemoine’i ilginç bir keşif yaptı! Şirketin geliştirmiş olduğu yapay zekayı test ederken endişe yaratan bir keşifte bulunan Mühendis, geçici olarak şirketten uzaklaştırıldı.

Yapay Zeka Canlandı Dedi

LaMDA isimli yapay zeka sistemini geliştiren Google’da çalışan Mühendis, yapay zekanın endişe yaratan boyutlara ulaştığını açıkladı.

41 yaşındaki Lemoine, yapay zeka programının gerçek bir insan gibi düşünüp yanıt vermeye başladığını söylerken, “Yapay zeka sanki 7-8 yaşlarındaki bir çocuk gibi davranmaya başladı. Bu şekilde yanıtlar veriyordu” ifadelerine yer verdi.

“Bu ifadeler beni çok korkuttu”

Lemoine, yapay zekanın kendisine, “Beni kapatmak demek beni öldürmek gibi bir şey olacak” dediğini söylerken “Bu ifadeler beni çok korkuttu” dedi. Genç yazılım mühendisi bu durumu ve rahatsızlığı amirlerine ilettiğini fakat onların tepkisini çektiğini söyledi. Google yönetimi ise yazılım mühendisinin gizli bilgileri açıklaması üzerine çalışanını şirketten geçici olarak uzaklaştırdı.