Gündemde Suriye’nin kuzeydoğusu vardı

0
18
cavusoglu-lavrov-bakan

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile telefonda Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu görüştü.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası operasyonu için geri sayılırken, Ankara, Suriye’deki kritik aktörlerle diplomasi trafiğini de sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri görüşmenin içeriğine ilişkin ayrıntı vermedi ancak Bakan Çavuşoğlu’nun o görüşmede, Türkiye’nin olası bir operasyona ilişkin hedeflerini anlattığı tahmin ediliyor. Ankara bu operasyonu iki temele dayandırıyordu. İlki sınırlarındaki terör riskini bertaraf etmek, ikincisi ise Suriyelileri ülke içinde oluşturulacak güvenli bölgeye yerleştirmek.

Bakan Çavuşoğlu’nun bu gerekçeleri Rus mevkidaşına bir kez daha aktardığı belirtiliyor. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güvenliği ile ilgili endişelerini anladığını ancak “Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini” söylemişti.

Bakan Çavuşoğlu, benzer gerekçelerle olası operasyona karşı açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile de dün telefonda görüşmüştü.