Irak’taki üsleri onlarca füzeyle vurdu

0
3

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esad hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu. Pentagon, füze saldırısı ile ilgili açıklama yaptı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada da el-Esad ve Erbil üslerine 13 fazla balistik füze ile saldırı düzenlendiği bildirildi. ABD üslerine düzenlenen saldırıda ölü ya da yaralı sayısı hakkında henüz bilgi yok. ABD’nin bölgede İran tarafından hedef olarak seçilen Ayn el-Esad ve Erbil üsleri ABD askerleri tarafından yoğun olarak kullanılan üslerinden ikisi. ABD’nin Irak’ta 9 üssü bulunuyor. Bu 9 üste yaklaşık 5 bin ABD askeri var. Bu askerlerden önemli bir bölümü ve muharip birlikler Ayn el-Esad’da konuşlanmış durumda. Suriye’den çekilen askerlerin bir bölümü Kayarra ve Ayn el-Esad’a kaydırıldığı biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Irak’tan çekilmesine ilişkin soruları yanıtlayan Trump, “Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız” ifadesini kullandığı üssün Ayn el-Esad olduğu belirtiliyor. İran Dışişleri Bakanı Zarif saldırının yapıldığı üssün Kasım Süleymani’nin vulduğu üs olduğunu ve ‘Orantılı bir saldırı olduğunu’ söyledi.

Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51 maddesi uyarınca meşru müdafaa yaptıklarını belirten Zarif, “Vatandaşlarımız ve üst düzey yetkililerimize yönelik korkakça saldırının düzenlendiği üs hedef alınarak orantılı bir yanıt verildi ve tamamlandı. Çatışmaların tırmanması ya da savaş peşinde değiliz. Ancak her türlü saldırganlığa karşı kendimizi koruyacağız” dedi. Trump, beklendiği gibi Twitter’dan bir mesaj paylaştı. ABD Başkanı, “Her şey iyi! Irak’taki iki askeri üssümüze İran’dan füzeler fırlatıldı. Kayıp ve hasarları değerlendiriyoruz. Dünyanın en güçlü ve iyi donanımlı ordusuna bizde. Yarın sabah bir açıklama yapacağım” dedi.