Japonya Sınırlarını 2 Yıl Sonra Turistlere Açtı!

0
1
Japonya Sınırlarını 2 Yıl Sonra Turistlere Açtı!

Japonya, yaşanan Covid-19 salgınından sonra yabancı turistlere sınırlarını kapatmıştı. Yaklaşık 2 yıldır sınır kapılarının kapalı olduğu ülkenin bugün itibariyle kapıları yeniden açıldı.

Japonya Turistleri Bazı Şartlarla Kabul Edecek

Japonya, Covid-19 kapsamında iki yıldan bu yana mücadele veriyor. Bu mücadelede sınır kapılarını kapatan ülke, uyguladığı sınır önlemlerini kaldırdı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre Japonya Turizm Ajansı (JTA), yeni dönem turist kabul yönergesini duyurdu.

Yayımlanan yönerge kapsamında yeni dönemde ülkeler “pozitif vaka seyrine göre” 3 bölümde kategorize edilecek.

Çıkış ülkeleri, düşük riskli kabul edilen “mavi renk” grubunda olduğu sürece yolcularda karantina ve girişte Covid-19 test şartı aranmayacak.

Bu grupta halihazırda ABD, İngiltere, Çin, Güney Kore dahil 98 ülke bölge yer alıyor.

3 Doz Aşı Şartı Aranacak

“Sarı renk” grubu çıkışlı yolcularda ise Kovid-19’a karşı 3 doz aşı şartı aranacak. Aşılarını vurulanlar karantina ve testten muaf tutulacak.

Aşılandığını belgeleyemeyenler ile yüksek riskli kabul edilen “kırmızı grup” ülkeleri çıkışlı yolcular karantinaya ve Covid-19 testine tabi tutulacak.

Belirli turistik noktaları “paket turlar” halinde ziyaret edebilecek gruplar arasında vaka saptanması halinde, yerel idarelerin salgına müdahale kapasiteleri ölçülecek.

Yabancı turistlerden, seyahatleri boyunca maske takmaları ve özel sağlık sigortası yaptırmaları talep edilecek.

Öte yandan popüler turizm noktalarından kuzeydeki Hokkaido ve güneydeki Okinawa iniş ve kalkışlı uluslararası uçuşlar yeniden başlayacak.