Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i parti genel merkezinde ziyaret etti.

0
8

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Halktan korkulmaz, halk bütün sorunların çözümünde temel adrestir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i İYİ Parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

Görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Akşener, “Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde gidemez. Liyakat, şeffaflık yok. Tek kişinin iki dudağı arasında bir Türkiye var. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ise, “Diyecekler ki Türkiye’yi yönetemiyoruz, Türkiye’yi yönetmek için halkın hakemliğine başvurmak lazım demokrasilerde kural budur. Halktan korkmamak lazım. Halkın hakemliğine başvurmak kadar değerli bir şey yoktur. Vatandaş memnunsa zaten sizi yine iktidara getirir” dedi.

“İLK DEFA BİR SİYASETÇİNİN TEHDİT EDİLMESİNE SAHİP ÇIKILDI”

Kılıçdaroğlu’nun organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edilmesinin, milli iradeye karşı yapılan bir saldırı olduğunu belirten Akşener, şöyle konuştu:

“Ben Cumhur İttifakı’nın bileşenlerinin birbirlerine dolaylı yönden laf çarptırmasına dikkat çekmiştim. Sayın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül adalet reformundan bahsetmişti. Sayın Erdoğan, bu reform isteğine ekonomiyi de katarak destek vermişti. Sonra ana muhalefetin sayın lideri Kılıçdaroğlu tehdit edildi. Bu tehdit, milli iradeye yapılmış bir tehditti. Hepimiz kınadık, doğrusu da bu. Fakat ilginç olanı, ekonomide, adalette reform yapılacağı, iddia edildi, böyle bir yolculuk başlayacağı söylendi.”

“BAHÇELİ VE ONUN ARKADAŞLARINI PIŞPIŞLAMA DÖNEMİ”

Akşener, ziyarette bulunduğu esnafın durumunun kötü olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan’ın tavrı, Sayın Arınç gibi üzerinden bazı sözleri söyletmesi, balon uçurur. Küçük ortağın sözleri sonrası Sayın Arınç’ı tahkir eden bir konuşma yapmak zorunda kaldı.

“Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini Sayın Erdoğan çok istedi. Geldi, oldu ama kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. Sayın Bahçeli ‘hadi seçime gidiyoruz’ dediği zaman bunu da Sayın Erdoğan’ın bunu göze alması mümkün görünmüyor. Bugün durumları kötü, yarın daha da kötü olacak. 20 Ocak 2020’den beri esnaf geziyorum. Gördüğüm manzara vahim. İnsanlar aç, insanlar siftah yapmadan dükkan kapatıyor. Kredilerin ödeme zamanı. Yolun sonunu görünüyor. Artık Sayın Erdoğan’ın çevresindeki seçim isteyecekleri durumunda olan Sayın Bahçeli ve onun arkadaşlarını pışpışlama dönemi.”

“SEÇİM İSTİYORUZ”

Akşener, “Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde gidemez. Liyakat, şeffaflık yok. Tek kişinin iki dudağı arasında bir Türkiye var. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Hak, hukuk, demokrasi, adalet yok. Bizim Meclis’teki sayımız bunu getirmeye yetmiyor. Sayın Bahçeli seçim isterse yandı gülüm keten helva arkadaşlar açısından diye görüyorum” diye konuştu.

“HALKTAN KORKMAMAK LAZIM”

Kılıçdaroğlu’da Akşener’in seçim çağrısına katıldığını ifade etti.

Geçen her gün toplumun üzerindeki maliyet artıyor. Geçen her gün Türkiye’nin hem kendi içinde hem de uluslararası alanda zafiyet yaşadığı gerçektir. Türkiye’de demokrasinin yeşermesi, hukukun üstünlüğü kavramının dokularımıza işlemesi lazım. Bunu yolu bellidir. Diyecekler ki Türkiye’yi yönetemiyoruz, Türkiye’yi yönetmek için halkın hakemliğine başvurmak lazım demokrasilerde kural budur.

Halktan korkmamak lazım. Halkın hakemliğine başvurmak kadar değerli bir şey yoktur. Vatandaş memnunsa zaten sizi yine iktidara getirir. Demokrasilerde bundan korkmamak lazım.

KILIÇDAROĞLU: ANAYASA ÇALIŞMASI YAPILMADI

CHP, İYİ Parti, HDP ve SP’nin Anayasa hazırladığına yönelik iddialara ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu şunları dile getirdi.” Biz bir anayasa çalışması yapmadık ki, nerede anayasa taslağı çıkarın gösterin. 4 parti bir geldik Millet İttifakı. Biz varız, İYİ Parti var, Saadet Partisi var, Demokrat Parti var. Demişiz zaten güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz diye.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Neden bu işleniyor? Acaba CHP diğer partiler HDP ile çalışıyor mu diye bir algıyı kendi medyalarıyla aracılığıyla yaratmaya çalışıyorlar. Uzlaşma komisyonu kuruldu. O komisyonunda AK Parti de vardı, HDP de vardı. Neden o zaman demediler HDP niye komisyonda vardı diye? Çünkü talimat öyle alınmadı da onun için.” ifadelerini kullandı.