Lübnan’da ulusal yas ilan edildi

Beyrut’ta dün meydana gelen şiddetli patlamanın yarattığı yıkımın bilançosu her geçen dakika artıyor.

0
19

Beyrut’ta dün meydana gelen şiddetli patlamanın yarattığı yıkımın bilançosu her geçen dakika artıyor.

Beyrut Limanı’nda, içerisinde yüksek miktarda amonyum nitrat bulunan depoda meydana gelen patlama sonucu, yüzlerce metre yüksekliğinde mantar bulutu oluşurken, civardaki çok sayıda işyeri ve ev hasar gördü.

Lübnan Emniyeti, söz konusu patlayıcı maddenin daha önce düzenlenen bir operasyonda ele geçirildiğini bildirdi.

Yerel medyaya konuşan Lübnanlı bir güvenlik yetkilisi, “ele geçirilmiş 2,750 ton amonyum nitratın, tutulduğu depoda, küçük bir açıklığın kapatılması için yapılan kaynak işlemi sırasında patladığını” söyledi.

PATLAMA KIBRIS’TAN HİSSEDİLDİ

Patlamanın ardından şok dalgası yaklaşık 240 kilometre ötedeki Kıbrıs’tan da hissedildi. Ada’nın Lübnan’a bakan güney sahillerinde oturanlar patlamayı net olarak hissettiklerini ve deprem oluyormuş gibi sallandıklarını dile getirdiler.

ÖLÜ SAYISI 70

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan dün gece yaptığı açıklamada, patlamada 70’ten fazla kişinin öldüğünü, 4 bin kişinin yaralandığını belirtti. Ancak bu sayıların artması bekleniyor; zira Beyrut’taki yetkililer, cesetleri muhafaza edecek yeterli alanları olmadığı için halktan buzdolabı ve derin dondurucularını vermelerini istedi.

Lübnan Sağlık Bakanı, kimyasal madde patlaması nedeniyle sağlık sorunları doğabileceğinden, bölgede yaşayan halka orayı terk etmeleri çağrısında bulundu. Lübnan Başbakanı’nın eşi ve kızının da hafif şekilde yaralandığı belirtilirken, Başbakan Hassan Diyab “ulusal yas” ilan etti. Diyab, olayın sorumlularının cezalandırılacağı sözünü verdi.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn da, güvenlik önlemi olmaksızın 2750 ton patlayıcının bir depoda tutulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.