San Marco Meydanı su altında kaldı

0
8

Günlerdir su baskınlarıyla mücadele eden İtalya’nın Venedik kentinde bugün de deniz suyu seviyesi 154 santimetreye yükseldi. Kentin en alçak noktalarından turistik San Marco Meydanı önlem olarak kapatıldı. Vapur seferleri de durduruldu.

Yağış, fırtına ve gelgitlerin etkisiyle geçen Salı akşamı deniz suyu seviyesinin 187 santimetreye yükselerek son 53 yılın rekorunu kırmasından bu yana Venedik sel ile mücadele ediyor. Dün ve önceki gün su seviyesi biraz düşerken kent yönetimi bugün 11.35’te deniz suyu seviyesinin tekrara yükselerek 154 santimetreye ulaştığını açıkladı. Salı gününden bu yana kapalı olan okullar bugün de tatil edildi.

Kentten gelen haberlerde deniz suyunun bastığı ev ve iş yerlerinde kanalizasyon taşması, elektrik hatlarının iflas etmesi gibi nedenlere büyük sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. İtalyan hükümeti dün akşam aldığı kararla Venedik ve çevresinde zarar gören yerler için acil durum ilan etmiş ve ilk aşamada acil ihtiyaçlar için 20 milyon Euro’luk bir fon ayırmıştı. Venedik Belediyesi de hem İtalya’dan hem de tüm dünyadan kente yardım çağrısı yaparak bağışlar için bir banka hesabı açtı.

Belediyenin internet sitesinde yayımlanan mesajda, “Venedik tüm İtalya’nın gurur kaynağı, herkese ait, dünyada benzeri olmayan bir miras. Senin yardımınla tekrar ışıldamaya başlayacak” denildi. Venedik Belediyesi’nin yayımladığı veriler, bu hafta içinde kaydedilen değerlerin tarihi bir rekor teşkil ettiğini gösteriyor. En eski kayıtların bulunduğu 1872 yılından bu yana kentte aynı yıl içinde deniz seviyesi 2 kez 150 cm’nin üzerine çıkmamıştı. Bu hafta içinde ise Salı günü su seviyesi 187 cm, bugün de 154 cm yükseldi.