Selahattin Demirtaş hastaneye sevk edildi

0
15

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın hastaneye sevk edildiği belirtildi.

HDP Batman Milletvekillerinden Doktor Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlu Edirne Cezaevi’nde Selahattin Demirtaş ile görüştü. Görüşmeden bir saat önce çıkan Necdet İpekyüz, BBC Türkçe’ye konuşarak Demirtaş’ın ‘genel görüntüsü ve sağlık durumunun iyi göründüğünü’ aktardı. Görüşme sırasında herhangi bir sevk durumunun olmadığını belirten İpekyüz, Demirtaş’ın yarına kadar sevk edilmeyi beklediğini söylediğini aktardı:

“Cezaevi doktoru, geçen hafta yaşanan sağlık sorunu ile Selahattin Bey kapsamlı bir hastaneye sevkedilmek istediğini söylemiş.Cezaevi doktoru, Nöroloji, Kardiyoloji ve Gastroloji uzmanlarının olduğu bir hastaneye sevkinin yapılması gerektiğini ifade etmiş. Güvenlik sebebiyle sevki daha yapılamamış. Yarına kadar bir gelişme olmasını bekliyor.”

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada da Selahattin Demirtaş’ın bugün hastaneye sevk edildiği belirtildi.

Açıklama şöyle: “Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuyla ilgili avukatı tarafından gündeme getirilen iddialarla ilgili olarak, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın 26/11/2019 günü cezaevi yönetimine rahatsızlandığını bildirmesi üzerine acilen 112 aranılarak gelen doktor tarafından ilk muayenesi ve gerekli tetkikler yapılmıştır. Yapılan tetkikler neticesinde Demirtaş’ın herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir. Bu süreç içerisinde Selahattin Demirtaş’ın ailesi ve ziyaretçileriyle rutin olarak yapılan görüşmeleri gerçekleşmiştir. Ayrıca farklı tarihlerdeki doktor muayene talepleri de her zaman karşılanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”