Sosyal medya devleri geri adım atmadı

0
12

Sosyal medya devleri Facebook ve Instagram, bundan sonra siyasi reklam alacaklarını ve bunlara müdahale etmeyeceklerini açıkladı. Siyasiler artık Facebook’ta ve Instagram’da boy gösterebilecek.

Birkaç ay önce yaptığı siyasi reklam çıkışıyla tepki toplayan Facebook, tüm baskılara rağmen geri adım atmadı ve siyasetçilerin platforma yerleştirilen reklamlarda boy göstermelerini izin veren yaklaşımı savundu. Webtekno’nun aktardığına göre Facebook, açıklamasında bu tutumun, insanların onlara liderlik etmek isteyecek siyasi figürlerden haber alabilmesi, farklı söylemlerin kamuoyu tarafından incelenebilmesi ve tartışılması ilkelerine dayandığı belirtti.

Alınan karar fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram için de geçerli. Facebook, buna ek olarak eleştirilerin dozunu biraz da olsa azaltmak için kullanıcılara kaç reklam gösterildiğini içerecek bir araç olan reklam kütüphanesini de kullanıma açacağını duyurdu. Bu sayede gösterilen reklamların aldığı etkileşimlere dair bilgilendirmeler kullanıcılarla paylaşılabilecek.