Soylu: Biz kimsenin DAEŞ mensubunun oteli değiliz

0
5

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin yakaladığı yabancı uyruklu IŞİD’lilerin kendi ülkelerinde vatandaşlıktan çıkarılmasını eleştirdi. “Biz kimsenin DAEŞ mensubunun oteli değiliz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’daki Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çocuklarıyla birlikte Suriye’nin kuzeyindeki El Hol kampından kaçarak Ankara’ya giden, Hollanda’dan çıkıp IŞİD’e katılan iki kadının gözaltına alınmasıyla ilgili soru üzerine Soylu, yabancı IŞİD’lilerin ülkelerine gönderileceğini söyledi. IŞİD’li kadınlardan birinin vatandaşlıktan çıkarıldığını hatırlatan Soylu, bu uygulamanın bütün sorumluluğu Türkiye’nin omuzlarına yüklediğini söyleyerek eleştirdi:

“Yabancı ülkeler, DEAŞ mensuplarını vatandaşlıktan çıkararak ülkelerine geri kabul etmeme yoluna gidiyor. Bu sadece Hollanda’nın ortaya koyduğu süreç değil, İngiltere de yapıyor. İşin kolayını herkes bulmuş. DEAŞ’lı birisi olduğunda kendi vatandaşlığından çıkarıyor. Yani vatansız bir hale getiriyor. Bizim elimizde sadece Hollandalı değil İngiliz vatandaşı olup DAEŞ mensubu olan veya başka ülkelerin vatandaşı olup o ülkelerin kabul etmediği ya da vatandaşlıktan çıkardığı kişiler mevcut.