Sri Lanka Başbakanı: Ekonomimiz tamamen çöktü

0
2
Sri Lanka Başbakanı: Ekonomimiz tamamen çöktü

Uzun bir zamandır kriz ve yoksullukla gündeme gelen Sri Lanka’dan kötü haber geldi. Sri Lanka’nın Başbakanı Wickremesinghe, ülke ekonomisinin resmen çöktüğünü söyledi. Başbakan, petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını belirtti.

“Ekonomimiz tamamen çöktü”

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, parlamentoda konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmada, Sri Lanka’nın yakıt, gaz, elektrik ve gıda kıtlığının ötesinde ciddi bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyerek “Ekonomimiz tamamen çöktü.” ifadesi yer aldı.

Petrol ithalatı için bile ödeme yapılamadığını söyleyen Wickremesinghe, hükümetin söz konusu krizi geri çevirme şansını da kaçırdığını söyledi.

Tarihin en büyük ekonomik krizi!

Tarihteki en büyük ekonomik krizi yaşayan ülke, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından geçtiğimiz Mart ayında protesto yapmıştı.

9 Mayıs’ta da Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmıştı. Başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı nedeniyle Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti

Şiddet olaylar sonrasında ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Hükümet protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş ve 250 kişi de yaralanmıştı.