Stoltenberg: Türkiye önemli bir müttefik

0
0
Stoltenberg: Türkiye önemli bir müttefik

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile birlikte gündeme gelen Finlandiya ile İsveç NATO üyeliği, Türkiye’nin üyeliğe itiraz etmesiyle gerginlik yaratmıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İngiliz medyası önünde yaptığı konuşmada sırasında, “Türkiye önemli bir müttefik” dedi ve Turkey yerine “Türkiye” demesi dikkat çekti.

“Türkiye’nin endişeleri yeni değil.”

Stoltenberg, “Ankara’nın terörizmle ilgili haklı endişeleri ve silah satışlarıyla ilgili sorunların üzerinden gelmek halen mümkün” dedi. Norveç’in eski başbakanı olarak da görev üstlenen Stoltenberg, “Türkiye’nin endişeleri yeni değil. Türkiye önemli bir müttefik ve bir müttefik güvenlik endişelerini dile getirirse onlara yanıt vermek gerek” dedi. Stoltenberg’in açıklamasında Turkey yerine Türkiye dedi.

Stoltenberg, “Benim amacım Finlandiya ve İsveç’i bir an önce üye yapmak. Diğer üyelik sürelerine göre yine hızlı bir üyelik süreci olabilir” dedi. Stoltenberg, “Türkiye’nin endişeleri meşru. Çünkü Türkiye haricinde hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarından bu kadar çekmedi. Türkiye ile oturarak ortak bir yol bulacağız” ifadelerine yer verdi.