Türksat 5B Uydusu Hizmete Girdi!

0
3
Türksat 5B Uydusu Hizmete Girdi!

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B hizmete girdi. Yapılan testlerden başarıyla ayrılan yeni uydu, veri iletim hızını 15 kat arttıracak. Geniş bant uydu internet hizmeti verecek olan Türksat 5B ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece uzaydaki uydu sayımız 10’a yükselecek.” dedi.

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B’nin performans ve yörünge testleri başarıyla yapıldı. Geçtiğimiz Aralık ayında uzaya fırlatılan Türksat 5B, bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı program ile hizmete girdi.

“Aynı sene içinde uzaya 2 uydu gönderebilen ender ülkeler arasına girdik”

Recep Tayyip Erdoğan’dan Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin uzay macerasında yeni bir aşama olan bu uydumuza kadar geçen süreç aslında ülkemizde eser ve hizmet siyasetinin hangi engeller aşılarak yürütüldüğünün hikayesidir. Hatırlarsanız Türksat 3A uydusunu 2008 yılında uzaya fırlattığımızda birileri bizlere istihza ile yaklaşmıştı. Bunlar projemize yönelik küçümseyici tavırlarıyla aslında kendi vizyonsuzluklarını, kendi ülkelerine olan güvensizliklerini sergiliyorlardı. Birilerinin o dönemde kendi aklınca dalga geçtiği 3A, aradan geçen 14 yılın ardından hala aktif şekilde çalışıyor, hizmet veriyor.

Bununla kalmadık. Ardından uzay vatana yeni uydular da gönderdik. Türksat 4A 2014’te, Türksat 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Şimdi bu uydularımızın yanına yenilerini ekliyoruz. Geçtiğimiz yıl Türksat 5A ve Türksat 5B’yi fırlatarak aynı sene içinde uzaya 2 uydu gönderebilen ender ülkeler arasına girdik. Bugün hizmete alacağımız Türksat 5B’nin uzay yolculuğu 19 Aralık 2021’de başladı.Uzay deyince tek anladıkları gençliklerinde, çocukluklarında seyrettikleri uzay filmleri olan vizyonsuzlara kötü bir haberimiz daha var. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve milli gözetleme uydumuz İMECE’yi 2023’ün ocak ayında, Türksat 6A’yı da 2023’ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki uydu sayımız Bay Kemal, 10’a yükselecek.

Türksat 5B geniş bir kapsama alanında hizmet verecek

Türksat 5B uydusu; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ile yakın komşu ülkeleri içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek.