Volkswagen Türkiye’de fabrika kuracak mı?

0
62

Volkswagen’ın Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçtiği öne sürüldü. Almanya’dan otomotiv sektörü dergisi Automobilwoche, haberini adını açıklamadığı Volkswagen kaynaklarına dayandırdı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili ise şirketin yeni bir fabrika kurma kararını Corona virüs yüzünden ertelediğini söyledi. Aynı yetkili pandemi sona erdikten sonra şirketin bu kararın üzerinden bir daha geçeceğini söyledi. Alman gazeteci Christiaan Hetzner Twitter’dan şirketin Corona virüs yüzünden üretim kapasitesinin düşmesi dolayısıyla yeni fabrikadan tamamen vazgeçtiğini yazdı.

Volkswagen şirketinin sözcüsü, ekimdeki açıklamasında fabrikanın açılışının şirketin itibarına zarar verebileceğini söyledi; “Bölgedeki durumu büyük bir kaygıyla izliyoruz” dedi. Volkswagen’den ‘iptal kararıyla’ ilgili henüz açıklama yapılmadı. Volkswagen, daha önce Manisa merkezli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurduğunu açıklamış; şirketin sermayesi 943,5 milyon TL olarak belirtmişti. Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı toplam yatırımın değerinin 1,4 milyar doları bulması bekleniyordu.